Leading Wholesaler of stainless steel wire rope, stainless steel rope, stainless steel hex rod, stainless steel 410 round bar and stainless steel rods from Mumbai.
₹ 300 / Meter Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Length | 100 m |
| Core Type | Steel Core |
| Tensile Strength | 500 N/mm2 |
| Diameter | 1 mm |
| Packaging Type | Bundle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Meter
₹ 300 / Meter Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Length | 100 m |
| Core Type | Steel Core |
| Tensile Strength | 500 N/mm2 |
| Packaging Type | Bundle |
| Diameter | 1.5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Meter
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Annealed |
| Finish | Polished |
| Size (Inch ) | 9 Inch |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 95 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 inch |
| Length | 6m |
| Usage/Application | Construction |
| Size | 6 m |
| Material Grade | A |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Kg
our company is lead supplier in glass bracket , ss railing & products
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Size/diameter | 10mm |
| Single Piece Length | less 3meter |
| Usage/Application | Construction |
| Hardening Degree C | 180 Degree |
| Size | 6mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Surface | Polished |
Minimum order quantity: 5 Piece
Tulachha Ram (CEO)
Vikas Steel
Ground Floor, Shop No.1, Gods Gift Tower, Lokshahir Patthe Bapurao Marg, Carpenter 1st Street,C P Ta
Girgaon, Mumbai - 400004, Maharashtra, India