Prominent & Leading Wholesaler from Mumbai, we offer stainless steel raw materials, brass round rod, aluminium flat bars, copper round bar and inconel 600 pipes & 800 pipe.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pharmaceutical / Chemical Industry |
| Grade | 304 |
| Size | Medium |
| Country of Origin | Made in India |
| Colour | Silver |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 825 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Grade | IS 319 |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Gold |
| Country of Origin | Made in India |
High-strength, corrosion-resistant rod made from premium brass alloy.
Excellent machinability and conductivity – ideal for electrical, plumbing, and decorative applications.
Smooth surface finish with uniform diameter for precision fabrication.
Available in various sizes and lengths to suit industrial and commercial needs.
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Grade | 6063 |
| Thickness | 3 mm |
| Size | 8 mm |
| Surface Treatment | Anodized |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Kg
our company is lead supplier in glass bracket , ss railing & products
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inch |
| Shape | Round |
| Technique | Forged |
| Material Grade | A |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Kg
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Grade | Inconel 600 |
| Size (Diameter) | 12 mm |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Length of Pipe | 3 m |
| Brand | Jindal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Tulachha Ram (CEO)
Vikas Steel
Ground Floor, Shop No.1, Gods Gift Tower, Lokshahir Patthe Bapurao Marg, Carpenter 1st Street,C P Ta
Girgaon, Mumbai - 400004, Maharashtra, India