Offering you a complete choice of products which include 1.5 inch white plastic bush, plastic table bush and white plastic bushing.
₹ 14 / Piece Get Latest Price
| Bush Length | 1 inch |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Hardware Fitting |
| Inner Diameter | Customized |
| Shape | Square |
| Color | White |
Minimum order quantity: 100 Piece
A plastic bushing, also known as a plastic bearing or plastic sleeve bearing, is a type of bearing made from plastic materials. Bushings are mechanical components used to reduce friction between moving parts and support rotating or sliding shafts within machinery or equipment. Plastic bushings offer several advantages over traditional metal bushings, including:
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Bush Length | 1.5 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Shape | Square |
| Color | White |
Minimum order quantity: 25 Piece
A plastic bushing, also known as a plastic bearing or plastic sleeve bearing, is a type of bearing made from plastic materials. Bushings are mechanical components used to reduce friction between moving parts and support rotating or sliding shafts within machinery or equipment. Plastic bushings offer several advantages over traditional metal bushings, including:
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Bush Length | 1.5 inch |
| Material | Plastic |
| Inner Diameter | 25 mm |
| Color | White |
| Outer Diameter | 30 mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
A plastic bushing, also known as a plastic bearing or plastic sleeve bearing, is a type of bearing made from plastic materials. Bushings are mechanical components used to reduce friction between moving parts and support rotating or sliding shafts within machinery or equipment. Plastic bushings offer several advantages over traditional metal bushings, including:
Tulachha Ram (CEO)
Vikas Steel
Ground Floor, Shop No.1, Gods Gift Tower, Lokshahir Patthe Bapurao Marg, Carpenter 1st Street,C P Ta
Girgaon, Mumbai - 400004, Maharashtra, India