Our product range includes a wide range of wedge anchor fasteners, ss anchor fasteners, ss nut bolt, stainless steel anchor fastener and fischer anchor bolt.
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel (MS) |
| Size | 8*75 |
| Packaging Type | Packet |
| Surface Finishing | GI finish |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Heavy-duty mechanical anchors designed for solid concrete and masonry applications.
Made from high-strength steel with zinc-plated, hot-dip galvanized, or stainless steel finishes.
Expands securely inside the hole when tightened, ensuring strong and stable fastening.
Ideal for securing structural supports, machinery, racking systems, and base plates.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Length | 3.0 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | A |
| Standard | ISO |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Material Grade | A |
| Size | Medium |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Bolts | Round-head |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 4 inch |
| Diameter | 8mm |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 25 Piece
Stainless steel fasteners are hardware components used to join or secure two or more objects together in various applications. These fasteners are specifically made from stainless steel, offering corrosion resistance, durability, and strength, making them suitable for use in environments where exposure to moisture, chemicals, or harsh conditions is common. Here are some key aspects of stainless steel fasteners:
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Drill Hole Diameter | 4 mm |
| Product Type | Anchor Bolt |
| Anchor Length | 50 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 60 Piece
our company is lead supplier in glass bracket , ss railing & products
Tulachha Ram (CEO)
Vikas Steel
Ground Floor, Shop No.1, Gods Gift Tower, Lokshahir Patthe Bapurao Marg, Carpenter 1st Street,C P Ta
Girgaon, Mumbai - 400004, Maharashtra, India