Prominent & Leading Wholesaler from Mumbai, we offer aluminium chequered sheet and aluminum flat sheet.
₹ 265 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Grade | 6060 |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface | Polished |
Aluminum checkered sheet, also known as aluminum tread plate or aluminum checker plate, is a type of aluminum sheet that features a raised diamond or bar pattern on one surface. This pattern provides enhanced grip, traction, and durability, making it suitable for various applications in industrial, commercial, and residential settings. Here are some key aspects of aluminum checkered sheet:
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface | Polished |
| Material. | Aluminium |
| Shape | Flat |
| Size | 6m |
Minimum order quantity: 5 Piece
Tulachha Ram (CEO)
Vikas Steel
Ground Floor, Shop No.1, Gods Gift Tower, Lokshahir Patthe Bapurao Marg, Carpenter 1st Street,C P Ta
Girgaon, Mumbai - 400004, Maharashtra, India